Yaz Yatılı Programı

Koç Üniversitesi English Language Center (ELC) for Kids Yaz Yatılı Programı 9-12 yaş arasındaki katılımcıları ana dili İngilizce olan eğitmen ve mentorlarla buluşturarak akademik yaşamlarında öğrendikleri İngilizceyi gerçek hayatta kullanma fırsatı sunuyor. Yatılı Program her sene güncellenen ve bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişimi destekleyen aktiviteler sayesinde katılımcılarımız yabancı dil pratiğini sınav, seviye ve bu gibi bariyerler olmadan hevesle gerçekleştiriyorlar.
Yaz yatılı programımızda İngilizce konuşma ve anlama becerilerini geliştirmeye yönelik hafta içi her gün 5 saat sınıf içi yoğun İngilizce aktivitesi yapılmaktadır. Ana dili İngilizce olan mentorlar tarafından konuşma, dinleme ve yazma aktiviteleri ile katılımcıların seviye ve ihtiyaçlarını belirleyerek, İngilizce konuşma ve anlama becerilerinde ilerlemelerinin sağlanabilmesi hedeflenmektedir. Katılımcılarımız, sınıf ortamında İngilizce pratiği yapıp, Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüs ortamında konaklayarak kendileriyle İngilizce iletişim kuran mentorleri ile sınıf içerisinde pratik ettikleri İngilizceyi sınıf dışında da kullanma imkânı bulmaktadırlar. Sınıftaki pratik aktivitelerinin ardından düzenlenen birbirinden eğlenceli etkinlikler, partiler, oyunlar ve çeşitli çalışmalarla İngilizce pratiği katılımcılarımız için oldukça keyifli bir hal almaktadır. Rumelifeneri Kampüsümüzün güvenli ortamında çocuklarınız özgürce hareket etmekte, kamp sürecini tamamlayarak evlerine döndüklerinde hem davranışlarında hem de İngilizce konuşma becerilerinde özgüven gözlemlenmektedir.

Yaz Yatılı Program aktivitelerimizi her sene programa devam eden katılımcılarımızı da düşünerek değiştirsek de fiziksel, sanatsal ve sosyal içeriklerin dengede olmasına özen göstermekteyiz. Amacımız katılımcılarımızın seçilen aktivitelerde yetkinlik kazanmasından çok, kendilerinin eğlenerek İngilizce pratiği yapabilmelerini sağlamaktır.

Senelik aktivite ve atölye seçimlerimizi yaparken katılımcıların kendi okullarında veya çeşitli kurslarda tanışmış olma ihtimalleri yüksek olan aktivitelerden uzak durmaya çalışıyoruz. Dil ve sosyal gelişimin rekabetten ve yargılanma duygusundan uzak bir ortamda maksimum fayda ile gerçekleşeceğini düşünüyor ve böyle bir kamp deneyimi sunmak için çabalıyoruz.

Yaz Yatılı Programın en önemli parçalarından olan mentorlarımız ana dili İngilizce olan, üniversite öğrencisi veya mezunu, çocuk gelişimi ve kamp aktiviteleri konularında deneyimli adaylar arasından program sorumlusu psikolog ve öğretmenler tarafından özenle seçilip aramıza katılmaktadırlar. Programda görev yapan ve dünyanın dört bir  yanından başvuran adaylar arasından seçilen mentorlarımız, kamp dönemi süresince katılımcılarımıza Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde geçirdikleri zaman boyunca  eşlik edip mümkün olan her konuda yardımcı olmakta ve katılımcılarımızın yeni ufuklara açılan kapıları aralamasında kendilerine büyük destek olmaktadırlar.

Örnek Aktiviteler

Sınıfta İngilizce Pratik
Golf
Mutfak Atölyesi
Capoeira
Fotoğrafçılık Atölyesi
Funball
Coding
Drama Atölyesi
Çadır Kampı
Havuz Oyunları

Örnek Program

2022 yaz döneminde ELC for Kids Yatılı Yaz Programları yapılmayacaktır.

Örnek Program

08:30- 09:00 = Kahvaltı
09:15- 11:00 = Yoğun İngilizce Pratiği
11:15 = Ara Öğün
11:30 – 13:30 = Yoğun İngilizce Pratiği
13:45 – 14:15 = Öğle Yemeği
14:20-15:00 = Golf
15:10-15:50 = Capoeira
16:00 -16:40 = Coding
16:45 = Ara Öğün
16:45 – 17:30 = Mutfak Atölyesi
17:40 – 18:20 = Funball
18:35-19:20 = Okuma
19:20-20:00 = Akşam Yemeği
20:00 – 21:00 = Mentorlarla Serbest Zaman
21:15- 22:00 = Duş
23:00 = Yatma Vakti

Koç Üniversitesi ELC for Kids Programları 2020 yaz programları dönemi itibariyle, operasyonel ve yönetimsel değişikliklere giderek, 1 Ocak 2010 tarihi öncesinde doğan katılımcıları program kapsamı dışında değerlendirme kararı almıştır.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nün tüm imkanlarını kullanarak gerçekleştirdiğimiz yaz programlarımız son derece aktif bir etkinlik programına sahip olup bu program kapsamında gerçekleştirilen atölyelerimize katılımcılarımızın mental ve fiziksel açıdan yoğun katılımı gerekmektedir. Programın hizmet sunduğu yaş grupları yeniden gözden geçirilmiş; önceki senelerde programa dahil olan 13 ve 14 yaşındaki katılımcılarımızın psikolojik ve akademik ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak kendilerinin ELC for Kids Yatılı Programları’nın sunduğu etkinlik ve atölye programına uygun olmadıkları kanaatine varılmıştır. Üniversitemizin katılımcılarımıza sunduğu deneyimler için kullandığı tüm kaynaklar da göz önünde bulundurularak alınan karar doğrultusunda belirtmek isteriz ki sene hesabı ile yaş haddi bakımından en az 9 en fazla 12 yaşın içerisinde bulunmayan katılımcılara ait başvurular olumsuz değerlendirilecektir.

Katılımcılarımız doğum tarihlerine göre belirlenen, maksimum 25 kişilik gruplarla her gün değişen programlarını uygulamaktadırlar. Hafta içi her güne 5 saatlik sınıf içi yoğun İngilizce pratik aktiviteleri ile başlayan katılımcılarımız, gün boyunca grup içindeki İngilizce konuşma becerisi farklılıklarına göre mentorları tarafından desteklenmektedir. Bu farklılıklar aynı zamanda katılımcılarımızın birbirlerine destek olmasına yol açmakta ve her iki taraf için de organik olarak bir bağ oluşmasına ve kamp deneyiminin çok değerli bir deneyim haline gelmesine imkân sağlamaktadır. Bütün aktivitelere eşlik eden ve ana dili İngilizce olan mentorları katılımcılarımıza örnek olup İngilizce pratiği yapma heveslerini arttırmakta yardımcı unsur olarak görev almaktadırlar.

Katılımcılarımız her yaz hem sportif, sanatsal ve sosyal aktivitelerde kendilerini deneme fırsatı bulmaktadırlar. Katılımcılarımız için seçtiğimiz aktivitelerin arasında Capoeira, Drama, Golf, Coding, Fun Field Time, Fotoğrafçılık gibi çok çeşitli atölyeler ile Koç Üniversitesi ELC for Kids Yatılı Yaz programı olarak özgün bir pratik  fırsatı sunuyoruz: anadili İngilizce olan mentorler tarafından münazara yöntemlerine dayalı pratik yöntemiyle katılımcılarımızın topluluk önünde İngilizce konuşma becerilerini pekiştirmeyi amaçlamaktayız. Sınıflarımızdaki katılımcı sayısının sınırlı oluşu eğitmenlerin her katılımcının kişiliğine ve merak alanlarına uygun pratik yaptırma olanağı sağlamaktadır. Eğitim kadromuz ve kampüsümüz Koç Üniversitesi ELC for Kids Yatılı Yaz programı katılımcılarına konfor ve rahatlık sunarak bütün bu eğitim fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirme imkânı sunmaktadır. Programımız kelime oyunları, turnuvalar gibi çalışmaların yansıra hafta sonlarında da eğitici ve eğlendirici aktivitelerden oluşmaktadır. Sizlere aktiviteler konusunda fikir vermesi açısından sayfamızda bulunan örnek ders programını inceleyebilirsiniz. katılımcılarımıza anadili İngilizce olan mentorler eşliğinde günlük hayattaki kullanımı İngilizce kullanımını hata yapmaktan korkmadan pekiştirebilecekleri bir kamp deneyimi sunmayı hedefliyoruz

Gün boyunca Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüs imkânlarından doyasıya yararlanan katılımcılarımız, Yatılı Program boyunca akşamları da bu ayrıcalığı yaşamaya devam etmektedir. Program süresince katılımcılarımız akademik yıl boyunca Koç Üniversitesi öğrencilerinin konakladığı yurtlarda yaşamın tadını çıkarmaktadırlar. Binalarda bulunan odalarımız 2,3 ve 4 kişilik olup özel durumlar dışında tüm katılımcılarımızın kalacakları odalar ve kişiler kendi yaş grubundan arkadaşları ile olacak şekilde kura yöntemi ile belirlenmektedir. Odaların bulunduğu her katta 2 adet ortak duş ve tuvaletler yer almaktadır. Odaların içerisinde her katılımcımıza ait yatak, dolap, çalışma masası ve mini buzdolabı bulunmaktadır. Koç Üniversitesi Yurt Müdürlüğü sayfasından örnek oda görsellerini görmek için tıklayınız.

Katılımcılarımız için her gün üç ana iki ara olmak üzere toplam 5 öğün yemek hizmeti sunulmaktadır. Sağlıklı ve dengeli olmasına dikkat ettiğimiz yemeklerimiz kampüs içerisinde bulunan firmalar tarafından günlük olarak hazırlanıp servis edilmektedir.

Koç Üniversitesi kampüsünde geçirdikleri zaman boyunca katılımcılarımız Allianz Sigorta tarafından Ferdi Kaza Sigortası ile sigortalanmaktadır. Ferdi kaza sigortası aktiviteler sırasında oluşabilecek yaralanma, kesi gibi durumları kapsamaktadır. Bu tür durumlar dışında kalan karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve benzeri hastalıklar sigorta kapsamı dışında kalır ve Koç Üniversitesi Sağlık Merkezi doktorlarınca yapılan muayene sonrası velimizin onayı ve talebi doğrultusunda kendi sigortalarına ait olan tedavi seçenekleri değerlendirilerek katılımcının bu kurumlara sevki velisi ile buluşturulmak üzere gerçekleştirilir.

Ekibimiz

Merve Işıldar

ELC for Kids Programlar Sorumlusu
Gündüz ve Yaz Yatılı Programları

atisildar@ku.edu.tr

H. Cengizhan Yıldız

ELC for Kids Programlar Sorumlusu
Gündüz ve Yaz Yatılı Programları

ceyildiz@ku.edu.tr

Harita

×